Proces wymiany starych okien – fanaberia czy raczej konieczny do podjęcia ruch?

Żadnej zainteresowanej osoby nie będziemy chyba musieli jakoś szczególnie przekonywać odnośnie tego, jak istotną rolę odgrywają okna w każdym z domów. Nie tylko są one źródłem światła, ale chronią nas przed utratą ciepła i zapewniają zorganizowany w prawidłowy sposób obieg powietrza. Okna powinny również zabezpieczać przed wiatrem i nadmierną ingerencją wilgoci. W przypadku, kiedy to przestają spełniać swoje funkcje, zawsze zaczynamy to dotkliwie odczuwać.

Większość tworzonych obecnie okiennych rozwiązań odznacza się wysoką trwałością, co dotyczy zarówno wyrobów z drewna, PCV, jak i aluminium. Nie każda usterka okna będzie więc związana z koniecznością jego wymiany, zwłaszcza jeśli okno liczy sobie ledwie parę lat. Poza tym – większość problemów można zredukować bez konieczności wpuszczania pieniędzy w kupno nowych okien. Często zwykła, najprostsza wymiana uszczelki załatwi problem przeciekania okna czy nadmiernych ubytków ciepła. Uszkodzenia ramy i szyb (np. wskutek włamania, wypadku) również na ogół można usunąć.
Sygnałem, który stanowi o konieczności rozważenia wymiany okien na nowe, może być ich wypaczenie. Jeśli okno nie przylega ściśle do ramy, dodatkowe uszczelnienie będzie tylko w pewnym zakresie efektywne. Ten kłopot dotyczy głównie wyrobów z PCV, które są już kilkunastoletnie. Wiele osób decyduje się na dokonanie wymiany okien ze względów akustycznych, zwłaszcza mieszkańcy w dużych miastach, często inwestując w okna aluminiowe. Rozwiązania z zakresu stolarki okiennej w domach, które zostały wybudowane kilkadziesiąt lat temu, prędzej czy później musi zostać wymieniona – ze względów związanych z estetyką, mające wymiar ekonomiczny i praktycznych. O ile dokonywanie prac renowacyjnych w budynkach zabytkowych będzie posunięciem sensownym, w innego typu okolicznościach najprościej mówiąc jest czymś nieopłacalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>